Logomuz

ŞEHZADELER BELEDİYESİ

ŞEHZADELER BELEDİYESİ LOGOSUNUN ANLAMI... 

ŞEHZADELER BELEDİYESİ için geliştirilen logo tasarlanırken, her şeyden önce Şehzadeler’in kültürel değerleri, önemi, vizyonu ve tarihsel dokusu düşünüldü.
Şehzadeler Belediyemizin logosunun ana objesi Manisa Lalesidir. 
Orta Asya’dan çıktığı uzun yolculuğunda Türklerle birlikte geniş coğrafyayı aşıp Anadolu’ya gelen Lâle; Türklerin, dolayısıyla İslam’ın kutsal çiçeği olmuştur. Bu yönüyle Manisa Şehzadelerinin de özel ilgisine mazhar olan Lale, Fatih ile birlikte Payitahtın çiçek kültürü arasındaki muhteşem yerini alarak 16. Yüzyıldan sonra dünya çapında şöhrete kavuşmuş, geliştirilip çeşitlendirilmiş, yarışmalara konu olmuş ve Avrupa’da lale borsaları kurulmuş ve Hollanda’da halen geçerliliğini koruyan önemli bir ekonomik değere dönüşmüştür.
Logoda Lalenin üzerindeki mor renk anlamı derin bir renktir. Logo’daki hakim rengin mor olması; Spil dağı ve eteklerinde yetişen, Manisa Lalesinin bir rengi olmasındandır. 
Ayrıca Mor renk bilgeliği temsil eder. Tarih boyunca kentimiz Ahmet Şemşettin Marmaravi, Akşemseddin, Müftü Ahmet Alim Efendi ve Şekerci Hüseyin Dede gibi bir çok alimi yetiştirmiştir. 
Mor renk aynı zamanda asaleti temsil eder. Osmanlı saray ailelerinin, kraliyetlerin kıyafetlerinde en çok kullandıkları renklerin başında mor gelir. Bu nedenle Tarih boyunca bir çok Osmanlı hükümdarının Şehzadelik yaptığı, Osmanlı’nın bir çok tarihi eserinin bulunduğu, tarihimizin en önemli bilge şahsiyetlerinin nefes aldığı bu kentin, bu özelliklerini ortaya çıkaracak rengin mor olacağı düşünülmüştür. 
Göğe doğru bakan Hilal ise hepimizin ortak değeri olan İslamiyeti ve ay yıldızlı bayrağımızı temsil ediyor.
Hilalin giydirildiği Mavi renk ise güvenirliği, dürüstlüğü ve kaliteyi temsil eder. Bu nedenle Şehzadeler Belediyesinin dürüst ve güvenilir belediyecilik vizyonunu temsil etmektedir. Aynı zamanda Mavi renk kaliteyi simgeler. Hedefi kaliteli bir belediye hizmeti olan Şehzadeler Belediyesinin logosunda bu vurguyu da özellikle ortaya çıkarıyoruz. 
Logonun grafik yapısında; Şehzadeler Kenti özelliğini simgeleyen “Tuğ” kullanılmıştır. 
Osmanlı devletinde valilik görevine atanan şehzadelere, baş tarafında bir yıldızlı top ile üzerinde gümüş hilâl bulunan bir sırığa ve topun alt kısmına takılmış uzun ve boyalı at kıllarından oluşan tuğ verilirdi. 
Bu nedenle ecdad kültürümüzde derin anlamları bulunan Tuğ da Şehzadeler Belediyemizin logosunda tarihi önemiyle yerini almıştır. 
Logo da Lalenin içinde ise Muradiye Camisi vektörel çizimiyle kullanılmıştır. Osmanlının tarihi yapıtlarının ortaya çıkmasında büyük emekleri bulunan, Mimar Sinan'ın ege bölgesindeki tek eseri olan Muradiye Cami, estetiği ve tarihsel önemiyle bugüne kadar hakettiği değeri görmemiştir. Şehzadelerde ecdadımızın bizlere bıraktığı en önemli miras olan Muradiye Camisi de bu nedenlerle logomuzda yer bulmuştur. 
Şehzadeler Belediyesi logomuz, görsel - kurumsal kimlik düzenlemelerinde ihtiyacı karşılayacak ve uygulamada sorun yaratmayacak özellikte, özgün bir şekilde tasarlanmış ve halkımızın ve belediye meclisimizin onayıyla kabul edilmiştir.

YAYINLARIMIZ


ŞEHRİ ŞEHZADELER GAZETESİ 48. SAYISI
Tüm Yayınlar

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

DARBELER TARİHİ VE 15 TEMMUZ KONFERANSI
Tüm Etkinlikler

SMS BİLGİLENDİRME


Etkinliklerden haberdar olmak için SMS sistemimize kayıt olun
Kayıt Ol

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARIMSAL TAHMİN ve ERKEN UYARI SİSTEMİİncele

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Linkler

KONUM

E-BÜLTENE KAYIT OLDUNUZ MU?

Belediyemizin haber, duyuru ve etkinliklerinden haberdar olmak için şimdi e-bülten servisine abone olun...


ADRES BİLGİLERİ :

1. Anafartalar Mah. Ergen Cad. No:2 45020 ŞEHZADELER / MANİSA

TELEFON BİLGİLERİ :

Santral : 0236 250 11 00
Beyaz Masa : 444 90 45