Başkanın Mesajı

Değerli hemşerilerim,  sizin güveniniz ve Allah’ın izniyle 30 Mart 2014 akşamından itibaren Şehzadeler Belediyesi’ni birlikte yönetmek ve mutlu bir kent için hizmetinize seçildim.

Bize güvendiğiniz için şahsım ve ekip arkadaşlarım adına sizlere müteşekkirim. Siz üstünüze düşeni hür iradenizle demokrasiye sahip çıkarak yaptınız, bizim imtihanımız şimdi başlıyor…

Allah’ın yardımı ve sizin katılımınızla çok iyi hizmetler yapacağımıza ve Şehzadeleri geçmişin erdemiyle ve günümüzün evrensel değerleriyle sentezleyip insan merkezli, çevre dostu, eğitim, sağlık, kültür, tarım, turizm, ticaret ve bilim kenti yapacağımızdan, halkı bay, Şehzadeleri bayındır kılacağımızdan ve Şehzadeleri büyük bir aile yapacağımızdan hiç şüphem yok.

 Şehzadelerin ilk kurucu belediye başkanı olmanın ayrıcalığının ve ağır sorumluluğunun bilincindeyiz.

Bize gösterilen ilgiye, sevgiye ve güvene layık olmaya çalışacağız. Mazbatayı aldığımız 8 Nisan 2014 tarihinden itibaren parti rozetlerimizi çıkardık. Sadece bize oy veren hemşerilerimizin değil, Şehzadelerde yaşayan tüm hemşerilerimizin belediye başkanıyız.

463 km2 de yaşayan 163 bin hemşerimizin, suyun, toprağın, havanın, ağacın, bitkinin, yolun, yokuşun, canlı ve cansız bütün varlıkların hakkını korumak, hizmetinde olmak asli görevimiz olacak.

Bu göreve bizi zorla getirmediniz, şikâyete hakkımız yok, muhtemel başarısızlıklara şimdiden bahane aramıyorum ama bir gerçeği mutlaka paylaşmalıyım:

Manisa’yı Büyük Şehir kapsamına alan yasa 12.11.2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasanın yayımlanmasıyla birlikte şehzadeler ilçesi kuruldu. Kapatılan belediyelerin, köy tüzel kişiliklerinin, özel idarelerin mallarının tasfiyesi yapıldı. Bu nasıl bir tasfiye ki; geçici de olsa yeni kurulan belediyemiz için bir hizmet binası düşünülmedi? İki aydır Kaymakamlığın son katındaki iki odada hizmet vermeye çalışıyoruz. Yetkililerin ve sorumluların Şehzadeler halkına karşı gösterdikleri bu duyarsızlığı kınıyorum. Bu durum bizim halka götüreceğimiz hizmetimizden tam altı ayımızı çaldı.

İşimize bina arayışı ile başladık. Ticaret odamızın eski hizmet binasını ve halk bankasının üç katını geçici bir süreyle kiraladık. Tadilat projelerimizi hazırladık, bina tadilatları hızla ilerliyor, Haziran ayının ilk haftasında yeni yerimizde sıkışık şartlarda da olsa hizmet veriyor olacağız, iki yıl içinde ise kendi binamızdayız inşallah…

 Elimizde hizmet için gerekli masa, koltuk, bilgisayar, araç, gereç namına hemen hiçbir şey yok. Kapatılan belediyelerden bize intikal eden çok miktarda borç var ama bu olumsuzluklar bizi yıldırmıyor.

Akılla, bilgiyle ve beceriyle hizmet etme şerefi insana bahşedilmiş bir zenginliktir. O zenginliğe sahip olan ve Manisa belediyesinden, özel idareden, belde belediyelerinden gelen, yeni bir kurumun oluşumuna katılma fırsatı yakalayan ve hayata yeni bir başlangıç yama heyecanıyla dolu bir takımımız var. Kadromuzun iş tecrübesi ve heyecanı, bilgi birikimi ve hizmet aşkı bizim en büyük zenginliğimizi oluşturuyor.

Eksiklerimizi devletimizin, hükümetimizin, Valiliğimizin, Büyük Şehir Belediyemizin, Kaymakamlığımızın, kamu kurumlarımızın, sivil toplum ve meslek örgütlerinin ve en önemlisi hemşerilerimizin destek ve yardımlarıyla kısa zamanda tamamlayıp hizmetlerimizi baş döndürücü bir hıza kavuşturacağız.

Beş yıl boyunca, kavgadan, gürültüden, şaibelerden uzak, tertemiz ve sevgi dolu hizmetlerle süslenmiş bir belediyecilik örneği vereceğiz. Beş yılın sonunda herkes ‘beş yıl ne çabuk geçti’ diyecek.

Biz, seçimlerde halkımızın karşısına geçip,” ŞEHZADELERE SÖZÜM VAR” diyerek söz vermiştik.  Kendimizi sözümüzle bağlamak ve tarafınızdan takibi kolay olsun diye size verdiğimiz sözü burada tekraren kayda geçiriyorum:

SEVGİLİ HEMŞERİLERİM

“Kadın, çocuk, yoksul, yaşlı, yetim, kimsesiz, engelli, işsiz gibi risk gruplarına pozitif ayrımcılık yapmaya,

Trafik ve otopark sorununu kökünden çözmeye,

Uydu kentler ve toplu konutlar yardımıyla halkın ucuz konut ihtiyacını karşılamaya,

Köyü kente dönüştürmeye ve kente olan göçü tersine çevirmeye,

Şehrin her yerini modern parklar ve meydanlarla donatmaya,

Çiftçilere, esnaf ve sanatkârlara, tacir ve sanayicilere, işçi, memur, kadın ve engellilere götürülecek hizmetleri onlarla birlikte planlamaya,

Şehzadeleri insan dostu, çevre dostu ve sosyal planda büyük bir aileye dönüştürmeye ve onu Türkiye’de ve dünyada örnek bir şehir yapmaya,

Şehzadeler ‘de, her bebeğin şehzade gibi doğmasını, Fatih gibi yetişmesini ve halkımızın huzurla yaşamasını, geleceğe umutla bakmasını sağlamaya,

Şehzadeler ’de hızlı, öncü, örnek ve sosyal bir belediye kurmaya,

Şehzadeleri tarih, kültür, eğitim, sağlık, tarım, ticaret, turizm kenti ve ulaşımda şehir dostu bir kent yapmaya, canlı ve temiz bir çevre oluşturmaya,

Şehrin yıpranan sosyal ilişkilerini, unutulan komşuluk, hemşerilik, zayıflayan akrabalık, sadaka vb. geleneklerini yeniden ihya etmeye, veren elle alan eli buluşturmaya,  Şehri maddi ve manevi planda da imar etmeye,

7 gün 24 saat halkın hizmetinde olmaya ve belediyeyi halkla birlikte yönetmeye,

Hizmetim süresince haktan ve adaletten ayrılmayacağıma,

Söz Veriyorum!!!

KIYMETLİ HEMŞERİLERİM

Manisa'nın büyük şehir statüsüne kavuşması sebebiyle merkez ilçe Güney – Kuzey ekseninde ortadan ikiye ayrıldı. Büyük, orta ve küçük sanayiler, modern konutlar ve konut alanları, hastanelerin büyük bir bölümü ve ağırlıklı olarak üniversite Yunus Emre ilçesinde kaldı. Yunusemre ilçesinin kimliği sanayi şehri olarak belirginleşti.

Şehzadeler ilçesinde ise 700 yıllık tarihi ve kültürel mirasımız ile birlikte on bin yıllık insanlık tarihi var. Şehzadeler her yönüyle bir sorun yumağı gibi görünen bir ilçe konumunda.  Ama biz, sorunları insana sunulmuş bir fırsat olarak görürüz. Çünkü sorunların içinde çözüm saklı, şiir gibi mısra mısra hizmetler dizili…

Şehzadeler İlçesinin sorunları beni heyecanlandırıyor.

Bir sihirli dokunuşla ata yadigârı bu şehri; tarih ve kültür kenti, eğitim ve sağlık kenti, tarım, ticaret ve çevre kenti, insan dostu marka kent karakteriyle dünyaya yeniden kazandırma şansımız var.

Şehzadeler, sorunlarının barındırdığı potansiyelleri itibariyle yeni baştan imar edilmeyi bekleyen tek şehir konumundadır. Sadece maddi planda değil, manevi planda da yeniden imar edilmeyi bekliyor.

Şehrin yıpranan sosyal ilişkileri; unutulan komşuluk, hemşerilik, zayıflayan akrabalık, sadaka vb. gelenekler bağlamında yeniden ihya edilmeyi bekliyor.

Şehzadeler, manevi sultanlarının hatırasına sahip çıkılacağı, büyüğe sevginin, küçüğe saygının toplumsal hayatımızın vazgeçilmezi olacağı hizmetleri bekliyor.

Şehzadeler, yaşlı ve çaresizlerin, engelli ve kimsesizlerin, yetim ve yoksulların, işsizlerin, çocuk, genç, işçi, memur, esnaf, çiftçi ve çalışan tüm kesimlerin, kırda ve şehirde yaşayana; 'İyi ki Şehzadelerde yaşıyorum' dedirtecek yönetimleri arzuluyor.

Bu şehir, geçmişini inkâr ve ihmal etmeyen ondan ilham alan, modern ilim ve fenle geleceğe hazırlayan, hayatın ahengini tutturan ve mutluluk üreten bir yönetim istiyor.

Bu şehri birlikte yönetmek, maddi ve manevi planda yeni baştan inşa etmek için aranızda yaşayacağız, bildiklerinizle işe başlayacağız, çalışmalarımızı sahip olduklarımızın üstüne kuracağız, işimizi bitirip, görevimizi tamamladığımızda, halka bunu ‘biz başardık’ dediğimde dünyanın en mutlu insanları biz olacağız.

Şehri bu prensiplerle birlikte yönetmeyi ve hizmetim süresince haktan ve adaletten ayrılmamayı, şehzadeleri geleceğe birlikte taşımayı vaat ediyor ve kıymetli hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum. Allah mahcup etmesin.

Ömer Faruk Çelik
Şehzadeler Belediye Başkanı 

YAYINLARIMIZ


ŞEHRİ ŞEHZADELER GAZETESİ 48. SAYISI
Tüm Yayınlar

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

DARBELER TARİHİ VE 15 TEMMUZ KONFERANSI
Tüm Etkinlikler

SMS BİLGİLENDİRME


Etkinliklerden haberdar olmak için SMS sistemimize kayıt olun
Kayıt Ol

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARIMSAL TAHMİN ve ERKEN UYARI SİSTEMİİncele

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Linkler

KONUM

E-BÜLTENE KAYIT OLDUNUZ MU?

Belediyemizin haber, duyuru ve etkinliklerinden haberdar olmak için şimdi e-bülten servisine abone olun...


ADRES BİLGİLERİ :

1. Anafartalar Mah. Ergen Cad. No:2 45020 ŞEHZADELER / MANİSA

TELEFON BİLGİLERİ :

Santral : 0236 250 11 00
Beyaz Masa : 444 90 45