Şehzade Parkları Hayat Bulsun Engelsiz Olsun

ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İLAN


Ocak 13 ,2017ŞEHZADE PARKLARI HAYAT BULSUN, ENGELSİZ OLSUN

PROJE ÖZETİ:

 Şehzade Parkları Hayat Bulsun, Engelsiz Olsun Zafer Kalkınma Ajansının desteğiyle yapılan  bir projesidir. Yaklaşık 1.136.273,40 TL bütçesi bulunmaktadır. Projenin destek oranı % 60’tır. 680.957,68 TL si Zafer Kalkınma Ajansı tarafından, 455.315,72 TL si belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Ayni katkılarla toplamda belediyemizce 700.000TL  harcama yapılması öngörülmektedir.

 Projemizin genel amacı Şehzadeler ilçe merkezi ve mahallelerindeki parklarda çevre düzenlemesi, yürüme, spor ve yeni oyun alanları oluşturarak ilçemizde sosyal ve kültürel yaşamın canlanmasını sağlamak ve kentin cazibesini artırmak ve Engelliler öncelikli olmak üzere çocuk, genç, yetişkin ve yaşlıların sosyal, kültürel ve sportif hizmetlere erişimlerini ve toplumla entegrasyonlarını kolaylaştırmak suretiyle, ilçemiz, ilimiz ve bölgemizin yaşanabilirlik düzeyi ve beşeri sermayesinin artırılmasına katkı sağlanacaktır. 

Projemizin özel amaçları  ise;

1-Şehzadeler ilçemizdeki parklarda çevre düzenlemeleri, yeni oyun sahaları, yürüme ve spor alanları oluşturmak,

2-Vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılımını artırmak, sosyal kaynaşmayı desteklemek,

3-Parklarda engelliler, çocuklar ve gençlere yönelik yeni oyun alanları düzenlemek ve sosyal ve kişisel gelişimlerini desteklemek,

4-Engelli çocuk, genç ve ailelerin sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla topluma uyumlarını artırmak,

5-Sosyal ve kültürel hizmetlere erişimi kısıtlı çocuk ve engelliler için Mobil Oyun Hizmet Aracı oluşturmak ve sürekli hizmet sağlamak,

6-Şehrin tarihi dokusuna uygun çevre düzenlemeleri yapmak ve Şehzadeler ilçemizin cazibesini artırmaktır.

Proje kapsamında yapılacak  faaliyetlerimiz;

1-Proje yönetim ekibinin ve çalışma ofislerinin oluşturulması.

2-Ekipmanların satın alınması ve kurulması.

3-Parkların hizmete açılması.

4-Parklarda sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmesi.

5-Mobil Oyun Hizmet Aracı ile sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmesi.

6-"Şehzade parkları ve kültürel değerlerimiz" konferansı yapılmasıdır.

 

Projemiz 3 ana bölümden oluşmaktadır.

  1. Oyun parklarının ve fitness aletlerinin kurulumu,
  2. Mobil Oyun Hizmet Aracı hazırlanması ve etkinlik düzenlenmesi,
  3. 16 parkta sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmesidir.

Proje kapsamında 16 parkın 10’nunda engelsiz oyun grupları, 6’sında hem engelsiz oyun grupları hem de engelsiz fitness grupları kurulacaktır. Toplamda 4316 m2 karo kauçuk zemin kaplama yapılacaktır. 12.037 m2 çevre düzenlemesi yapılacaktır. Toplamda 146 adet ekipman kurulumu yapılacak olup Nisan ayında kurulumlar tamamlanacaktır.

Bu proje kapsamında Sakarya, Şehitler, Ege, Kuşlubahçe, Karaağaçlı, Akpınar, Nurlupınar, Selimşahlar, Sancaklıiğdecik, Sancaklıbozköy, Kazım Karabekir, Ahmet Bedevi, Aşağıçobanisa mahallelerinde parklar kurulacaktır.

Ayrıca toplumsal kaynaşmayı gerçekleştirmek amacıyla Mobil Oyun Hizmet Aracımızla 65 mahallede en az 84 etkinlik, kurulumu tamamlanan 16 parkta da en az 84 etkinlik düzenlenecektir. Nisan ayından Aralık ayına kadar toplamda en az 168 etkinlik düzenlenecektir. Kurulan parklardan ve yapılan etkinliklerin tümünden 1000’i engelli olmak üzere 40000 kişi faydalanacaktır.

Projemiz sonuçlandığında;

1-İlçemizdeki parklarda çevre düzenlemeleri, spor ve yeni oyun alanları yapılarak şehrin cazibesi artırılacaktır.

2-Tüm vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımları artırılacaktır.

3-Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek özellikle engelliler, çocuklar ve gençlerin kişisel gelişmeleri desteklenecektir.

4-İmkanı kısıtlı engelli, çocuk gençlere mahallelerinde mobil hizmet sağlanacak, hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliği artırılacaktır.

5-Parklarda yapılacak çalışmalar ile ilçemiz cazibe merkezi haline getirilecektir,

6-Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek şehrimizde ticari faaliyetlerin artırılması desteklenecektir.

7-Vatandaşlarda doğaya duyarlılık ve çevreyi koruma bilinci oluşturulacaktır.

8-Belediyemizin insan gücü kaynakları geliştirilecek, sunulan sosyal ve kültürel hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliği artırılacaktır

9-Kamu, özel ve STK ları arasında diyalog ve işbirliği artırılarak ortak çalışma kültürü geliştirilecektir.

 

Proje Haberleri:

2015 yılı Mayıs ayında Strateji Geliştirme Müdürlüğünce, Belediyemizin çeşitli birimlerinden gönüllü olarak proje ekibine katılan personellerimiz Osman İBA, Mehtap SARIKAYA, Mehmet Burç ŞILAK, Bilgesu KARADENİZ, Gizem CAN, Ferudun ÖKSÜZ, Pelin DÖNMEZ ve Jale ÖZER ile Başkan Danışmanı Mustafa PALA  ve Başkan Yardımcısı Ahmet SONGÜLER ile Başkan Yardımcısı Süleyman ÇOBAN’ın  desteğiyle yazılan ”Şehzade Parkları Hayat Bulsun, Engelsiz Olsun” adlı projemizle,  İlçemizde bulunan 14 Mahalle 16 parkta oyun alanları engelliler öncelikli olmak üzere çocuk ve gençlerin daha çok yararlanacağı alanlar haline getirilecek, Yetişkin ve yaşlıların sosyal, kültürel ve sportif hizmetlere erişimlerini kolaylaştıracak düzenlemeler ile sürekli olarak çeşitli spor, müzik, tiyatro vb. etkinlikler yapılacaktır. Ayrıca park ve oyun alanı olmayan dezavantajlı mahallelerdeki çocuklar için Mobil oyun Hizmet aracı alınarak bu araçla mahallelerde oyun skeç müzik dinletisi vb. gösteriler ve bilgilendirme eğitimleri yapılacaktır. Yapılacak bu hizmetler ile engelliler öncelikli olmak üzere tüm hedef grupların toplumla entegrasyonları desteklenerek ilçemiz, ilimiz ve bölgemizin yapabilirlik düzeyi ve beşeri sermayenin artırılmasına katkı sağlanacaktır. “Şehzade Parkları Hayat Bulsun Engelsiz olsun” adlı projemiz Zafer Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunmuş, kabul edilmiştir.1.136.273,00.-TL bütçesi olan projeye,  Ajans tarafından 680.957,00TL.  Mali destek sağlanmıştır.

 


Başkan Yardımcısı Bilal DEMİR’in yönetiminde olan Strateji Geliştirme Müdürlüğü, Başkan Yardımcısı Ulus KOTLUCA’nın yönetiminde olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü,Başkan Yardımcısı Ahmet SONGÜLER’in yönetiminde olan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Başkan Yardımcısı Süleyman ÇOBAN’ın yönetiminde olan Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa yürütülen, “Şehzade Parkları Hayat Bulsun Engelsiz Olsun” adlı projeye 2015 yılı Eylül ayında başlanmış, 2016 Kasımayına kadar bitirilmesi planlanmıştır. Projenin  Basın Tanıtım Toplantısı Yapılmıştır.

YAYINLARIMIZ


ŞEHRİ ŞEHZADELER GAZETESİ 48. SAYISI
Tüm Yayınlar

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

DARBELER TARİHİ VE 15 TEMMUZ KONFERANSI
Tüm Etkinlikler

SMS BİLGİLENDİRME


Etkinliklerden haberdar olmak için SMS sistemimize kayıt olun
Kayıt Ol

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARIMSAL TAHMİN ve ERKEN UYARI SİSTEMİİncele

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Linkler

KONUM

E-BÜLTENE KAYIT OLDUNUZ MU?

Belediyemizin haber, duyuru ve etkinliklerinden haberdar olmak için şimdi e-bülten servisine abone olun...


ADRES BİLGİLERİ :

1. Anafartalar Mah. Ergen Cad. No:2 45020 ŞEHZADELER / MANİSA

TELEFON BİLGİLERİ :

Santral : 0236 250 11 00
Beyaz Masa : 444 90 45