BAŞKAN ÇELİK YIL SONU SERGİSİNDE MÜJDEYİ VERDİ

Haziran 10 ,2021Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında tarihi Kurşunlu Han’da Şehzadeler Belediyesi ve Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle  gerçekleştirilen geleneksel el sanatları kurslarının yıl sonu sergisi yapıldı. Etkinlikte konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik kursiyerlerin ürünlerini satabilecekleri için bir internet sitesinin kurulacağının müjdesini verdi.

 

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında tarihi Kurşunlu Han’da geleneksel el sanatları kurslarının yıl sonu sergisi yapıldı. Şehzadeler Belediyesi ve Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile tarihi mekanda düzenlenen geleneksel el sanatları kurslarında eğitim alan kursiyerlerin yıl boyunca yaptıkları ürünler görücüye çıktı. Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gencay, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen sergide önce açılış kurdelası protokol üyeleri tarafından kesildi. Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte etkinliğin açılış konuşmasını yapan Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu hayat boyu öğrenmenin önemine değinerek, kursları düzenlemekte kendilerine yardımcı olan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e teşekkür etti. Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gencay da halk eğitim merkezlerinin işlevlerinden bahsederek halkın eğitimi için her zaman kendileri ile işbirliği içerisinde olan Şehzadeler Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

Davetlilere hitaben konuşan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise tarihi mekanın nasıl bir kültür ve sanat merkezi haline dönüştürüldüğü hakkında bilgi vererek şöyle dedi; “İçerisinde bulunduğumuz 5 asırlık bu tarihi mekan,  FETÖ terör örgütünün elindeydi ve kapıları halka kapalı,  kirli emelleri için eleman devşirdikleri bir merkez konumundaydı. Şehzadeler Belediyesi olarak Vakıflar Müdürlüğü’nden burayı kiraladık, çok ciddi bir yatırımla tarihi yapıyı restore ettik ve bir kültür ve sanat merkezi haline dönüştürdük.  İçerisinde halkımıza hizmet veren bir Millet Kıraathanesi ve sanat atölyeleri yer alıyor. Bu şekilde tarihi yapının kapılarını yeniden halkımıza açmış olduk. Halkımızın buradan en iyi şekilde istifade edebilmesi için Halk Eğitim Merkezimiz ile bir protokol imzaladık ve burada bulunan 5 atölyeyi Halk Eğitim Merkezimizin hizmetine verdik. Halk Eğitim Merkezimiz ile yaptığımız işbirliği sayesinde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak ve bunları gelecek nesillere aktarmak için kurslar düzenledik.  Şuan da 33 kursumuz mevcuttur. Son 1 yıl içerisinde pandemi kuralları da dikkate alınarak açılan 46 adet kursta 650 kursiyer eğitim almıştır.  Şehzadeler Belediyesi olarak bize ait 8 adet kursumuz da ise 80 kursiyerimize eğitim verilmiştir. Toplamda 730 kursiyerimiz eğitimlerini tamamlamış ve sertifikalarını almıştır.” dedi.

“HEDİYELİK ÜRÜNLERİN SATIŞININ YAPILACAĞI BİR SİTE KURUYORUZ”

Kurşunlu Han’da ahşap boyama, cam süsleme, çini, deri işlemeciliği, ebru gibi 33 el sanatı kursunun yer aldığına dikkat çeken Başkan Çelik bu kurslarda eğitim alan kursiyerlere bir de müjde verdi. Başkan Çelik “Belediye şirketimize talimat verdim yazılımı için arkadaşlarımız çalışıyorlar. Burada üretilen ürünlerin ülke genelinde online olarak halkımıza satışının yapılabilmesi için bir internet sitesi kuruyoruz. Site tamamlandığında kursiyerlerimiz burada el emeği göz nuru ürünlerini satışa çıkarabilecek, halkımız da hediyelik eşya alışverişlerini rahatlıkla yapabilecek” dedi. Başkan Çelik’in ardından konuşan Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara da pandemi sürecini Şehzadeler ilçesinin başarılı bir şekilde götürdüğüne dikkat çekerek “Bu etkinliğimizi Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri içinde sınırlı bir sayıda davetlinin katılımı ile yapmayı planlamıştık. Ancak görüyorum ki halkımız da bu gibi etkinlikleri özlemiş ve büyük bir ilgi oluşmuş. Vaka sayıları bize tünelin sonunda ışığın göründüğünü gösterse de biz yine de mücadelemizi dikkatle sürdürmek durumundayız. Lütfen sergimizi gezerken de pandemi kurallarını unutmayalım ve bu şekilde katılım gösterelim. Sergiye emeği geçenleri tebrik ediyor Şehzadeler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından halk oyunu gösterileri yapıldı ve Halk Eğitim Merkezi şan kursu öğretmen ve kursiyerleri mini bir konser verdi. Daha sonra protokol üyeleri standları dolaşarak ortaya konan el emeği göz nuru eserleri inceledi,  eğitmen ve kursiyerlerden ürünler hakkında bilgi aldı.

 

 

 

YAYINLARIMIZ


ŞEHRİ ŞEHZADELER GAZETESİ 48. SAYISI
Tüm Yayınlar

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

DARBELER TARİHİ VE 15 TEMMUZ KONFERANSI
Tüm Etkinlikler

SMS BİLGİLENDİRME


Etkinliklerden haberdar olmak için SMS sistemimize kayıt olun
Kayıt Ol

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARIMSAL TAHMİN ve ERKEN UYARI SİSTEMİİncele

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Linkler

KONUM

E-BÜLTENE KAYIT OLDUNUZ MU?

Belediyemizin haber, duyuru ve etkinliklerinden haberdar olmak için şimdi e-bülten servisine abone olun...


ADRES BİLGİLERİ :

1. Anafartalar Mah. Ergen Cad. No:2 45020 ŞEHZADELER / MANİSA

TELEFON BİLGİLERİ :

Santral : 0236 250 11 00
Beyaz Masa : 444 90 45