BAŞKAN ÇELİK PAZARYERLERİNDEKİ YENİ DÜZENLEMEYİ DUYURDU

Mart 27 ,2020Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile pazaryerleri için yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı. Başkan Çelik. “Pazaryerlerimizde tuhafiye, oyuncak vb. zaruri olmayan ürünlerin satıldığı tezgahların açılmasına müsaade edilmeyecek. Temel gıda maddesi satan esnaflarımızın tezgahları arasında 3’er metre bulunacak ve pazar alışverişleri en geç akşam saat 19:00’da sona erecek” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında yayınladığı genelgelerine bir yenisini daha ekledi. Pazaryerlerine yeni düzenlemeler getiren bu genelge hakkında Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Pazarcılar Odası ve ilgili belediye birimleri ile toplantı yaparak, alınacak önlemler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çelik, yapılan toplantı sonrasında alınan kararlar hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

“ŞEHZADELER BELEDİYESİ OLARAK SEFERBERLİK İLAN ETMİŞ DURUMDAYIZ”

Şehzadeler Belediyesi olarak,  koronavirüs salgınıyla ilgili mücadeleyi belediye ekipleri ve belediye paydaşları ile birlikte aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Başkan Çelik “Vatandaşlarımızın bu virüsten en az etkilenebilmesi için büyük bir çaba ve gayret sarf ediyoruz. Adeta bir seferberlik ilan etmiş durumdayız. Hem rutin belediyecilik hizmetlerimizi veriyor, hem dezenfekte çalışmaları ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor,  hem de gelen genelgelere ilçemizdeki esnaflarımız, kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların uymasıyla ilgili gerekli tedbir ve düzenlemeleri hızlı bir şekilde yerine getiriyoruz.” dedi.  İçişleri Bakanlığı’nın virüsle mücadele kapsamında yeni bir genelgesinin yayınlandığını kaydeden Başkan Çelik “İçişleri Bakanlığımız pazaryerlerindeki yoğunluğun azaltılması için yeni bir genelge yayınladı. Bu konuyla ilgili değerli oda başkanımız ve ilgili birim görevlisi arkadaşlarımızla toplantı yaptık.” dedi.

GİYİM, OYUNCAK TEZGAHLARI AÇILMAYACAK

Yarın Alaybey Mahallesi’nde kurulacak pazaryerinden başlamak üzere pazaryerleri için yeni bir düzenleme yapılacağını açıklayan Başkan Çelik “Sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda ve temizlik maddelerinin karşılandığı pazaryerlerinde giyim, oyuncak vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Yine Bakanlığın talimatları doğrultusunda her bir  tezgah arasında 3’er metre boşluk bırakılarak tezgahlar açılacaktır.” dedi.

PAZAR ALIŞVERİŞLERİ 19:00’DA BİTECEK 

Tezgahlar arasındaki 3’er metre mesafenin,  isteyen esnafın mevcut açtığı tezgahları küçülterek ya da isteyen esnafın açılmayacak olan tuhafiye bölümlerine doğru tezgahlarını kaydırma yaparak sağlanacağını belirten Başkan Çelik  “Pazar alışverişleri en geç akşam saat 19:00’da sona erecektir.” dedi. 

KÖYLÜ TEZGAH AÇAMAYACAK

Pazaryerlerinde yoğunluğu azaltmak için, özellikle ara sokaklarda Köylü Pazarı adıyla açılan tezgahlara da bu süreçte izin verilmeyeceğini de belirten Başkan Çelik “Temel gıda maddesi dışında satış yapan esnaflarımız pazaryerine gelerek tezgah açma girişiminde bulunmasınlar. Derdimiz yoğunluğu azaltarak, hijyen tedbirlerini artırarak, sosyal mesafeyi koruyarak, vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını hesaplı ve kaliteli olarak pazaryerlerinden teminini sağlamaktır. Pazarcı esnaflarımız da  hijyen kurallarına dikkat ediyor. Sebze ve meyvelerin elle seçilerek alımı daha önce yasaklanmıştı. Pazar esnafı arkadaşlarımız azami hijyen kuralları doğrultusunda sebze ve meyveleri vatandaşlarımızın poşetlerine dolduracaktır. Diğer gıda maddelerinin de zaten açık olarak satışı yasaklanmıştı ve yaptığımız denetimlerde esnaflarımızın buna riayet ettikleri tespit edilmişti. ” şeklinde konuştu.

“ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYALIM”

Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimize dikkat çeken Başkan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu zorlu sürecin üstesinden el birliği ile gelecek bunu başaracağız. Esnafımız üzerine düşeni yapacak, fedakarlıksa fedakarlık. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Vatandaş olarak çok duyarlı olacağız. Kurallara riayet edeceğiz. İnşallah alacağımız tedbirlerle bu virüsten, bu beladan hep birlikte en kısa sürede kurtulacağımıza inanıyorum. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayalım. Hayat eve sığar. Şehzadeler evde kal diyoruz.”

 

 

 

 

 

 

YAYINLARIMIZ


ŞEHRİ ŞEHZADELER GAZETESİ 48. SAYISI
Tüm Yayınlar

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER

DARBELER TARİHİ VE 15 TEMMUZ KONFERANSI
Tüm Etkinlikler

SMS BİLGİLENDİRME


Etkinliklerden haberdar olmak için SMS sistemimize kayıt olun
Kayıt Ol

ŞEHZADELER BELEDİYESİ TARIMSAL TAHMİN ve ERKEN UYARI SİSTEMİİncele

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

KONUM

E-BÜLTENE KAYIT OLDUNUZ MU?

Belediyemizin haber, duyuru ve etkinliklerinden haberdar olmak için şimdi e-bülten servisine abone olun...


ADRES BİLGİLERİ :

1. Anafartalar Mah. Gazi Osman Paşa Cad. No: 25 ŞEHZADELER / MANİSA

TELEFON BİLGİLERİ :

Santral : 0236 250 11 00
Beyaz Masa : 444 90 45